J… jako jablko

Jablko. Třeba to, co spadlo Newtonovi  na hlavu:).  Mohlo spadnout komukoliv jinému, ale nic by se nestalo. Ale tady jsme se dočkali velkého objevu. Proč?

Protože se tématikou zabýval, přemýšlel o věcech, pracoval na tom, dokázal si spojit věci k sobě.  A najednou…, jakoby spadl z nebe:-) (nebo ze stromu?)  je tu slavný zákon.

A světe div se, dokonce to není ani pověst, ale skutečná historka, kterou Newton rád vykládal.

Pokud byste si paměti  Isaaca Newtona rádi přečetli, tak je to možné, a to dokonce online tady:-): https://royalsociety.org/library/turning-pages/

Vědci spočítali, že každý den  nás napadne asi 75 000 myšlenek, není možné, aby alespoň jedna nebyla geniální:-)… Co s tím? Řešení je prosté. Mít u sebe notýsek, diář, kde si naše myšlenky poznamenáme. Ne všechny:-)))))…  jen ty opravdu zajímavé:-).

Skvělé řešení nás totiž  nenapadne tak, že si řekneme tak a teď to vymyslím, ale často třeba když necháme myšlenky volně plynout…. A stejně jako rychle nás napadne, tak stejně rychle může i zmizet. Kolikrát jsme si říkali něco podobného: „jo, tohle je přesně dárek pro bráchu…“ a pak má najednou narozeniny a my tápeme, vždyť jsme to měli, vždyť to bylo tak jasné, jen… co to jen.. co to bylo????

A stačilo tak málo.  Bloček a tužka či třeba využít moderní techniku a jen si to zapsat.

Co nám ještě pomůže na originální nápady? Třeba různé kreativní techniky, při kterých vždy jde  o to vymyslet co nejvíce  nápadů, věcí, tipů, tedy generovat co nejvíce možností,   nechat rozletět myšlenky, vystoupit z pomyslné krabice, která nás svazuje. A až poté vybíráme to, co by  možná šlo využít.

Podobně pracovali i ti slavní. Wiki nám dokládá,  že Picasso vytvořil asi 13 500 obrazů a skic, 100 000 rytin a tisků, 34 000 ilustrací a 300 skulptur a keramických děl – kolik je jich známých, polovina? Třetina? Nebo ještě méně? Za svůj život Edison získal více než 1000 patentů, většina se nepoužívá, ale žárovku, tu zná každý. A tak bychom mohli pokračovat.

Nechat fantazii pracovat, snít si, pokusit se vystoupit ze stereotypu a teprve potom na to jít s rozumem, to je základ.

Potřebuje nápady? Podnikáte, jste OSVČ nebo majitel malé firmy? Zajímavé nápady, plno inspirace najdete na www.mimokoleje.cz

Můžete si také vyzkoušet jedno z nejčastějších cvičení a zároveň takový malý test, jak jste na tom s kreativitou.

K čemu všemu se dá použít kancelářská sponka?

??????

Tak co, kolik nápadů jste vymysleli? Pokud chcete, můžete si je dokonce i obodovat a to následujícím způsobem:

2 body za každý originální, užitečný a rozumný nápad,

1 bod za nepříliš originální, nicméně poměrně zdařilý pokus,

0 bodů za naprosto nepoužitelný nápad.

….

A tady je výsledek:

18-24 bodů – velmi tvůrčí osobnost s vyvinutou představivostí,

13-17 bodů – nadprůměrný výsledek,

7-12 bodů – průměrný výsledek,

0-6 bodů – potřebujete cvičit.

Podělíte se s námi o výsledky?


Autorka Jitka Štádlerová – lektorka, mentorka osobního rozvoje, jejíž Korálky dní jsou pro všechny, kteří si chtějí užívat každodenní radosti a také si je zaznamenávat, například do Deníku radosti, úspěchů a vděčnosti. Zakladatelka platformy pro kreativitu www.mimokoleje.cz.

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *