Vezme nám umělá inteligence práci?

Vezme nám umělá inteligence práci?
Nevyhnutelná otázka naší doby

Dneska pohled od podnikání do zaměstnání. Protože ve firmách a institucích školím poměrně hodně.

Otázka Vezme nám umělá inteligence práci? není jen běžným dotazem – je prakticky nevyhnutelná. A vždy se na seminářích objeví. Ať už se objeví během oficiální diskuse, během přestávky u kávy, nebo v následném e-mailu, vždy se dříve či později vynoří. Dává to smysl: v sázce je naše obživa a profesní identita.

Tato otázka nemusí být vždy formulována přímo. Lidé se často ptají na automatizaci, náborové strategie nebo změny v pracovních postupech. Ale pod povrchem je zpravidla stejný strach: Je moje práce ohrožena?


Podívejme se na tři možné pohledy, které k této otázce můžete zaujmout:

1. Optimistický scénář: „Umělá inteligence vytvoří více pracovních míst, než zruší“

Podle této teorie, podobně jako při průmyslové revoluci, digitalizaci nebo nástupu internetu, vznikne nakonec více pracovních míst, než kolik jich zanikne. Otevírají se zcela nové profese – od trenérů AI přes specialisty na její etiku až po nové kategorie technických a kreativních rolí, které si zatím ani neumíme představit.

Klíčem je přizpůsobení se a ochota k rekvalifikaci.

Přesto s tímto pohledem osobně úplně nesouhlasím. Umělá inteligence je v mnoha ohledech jiná. Zatímco předchozí technologie posilovaly lidské schopnosti, umělá inteligence je může v některých oblastech zcela nahradit. Navíc se umí sama zlepšovat – a to žádná dřívější technologie neuměla.

Tedy: srovnávání s minulostí může být nejen nepřesné, ale i nebezpečně zavádějící.

2. Pesimistický scénář: „Čeká nás pracovní apokalypsa“

Z tohoto úhlu pohledu je umělá inteligence zásadně odlišná od jakékoli předchozí technologické změny. Protože je schopna automatizovat nejen fyzické, ale i kognitivní úkony, ohrožuje i profese, které byly dříve považovány za „bezpečné“ – například právníky, účetní, analytiky nebo novináře.

Výsledkem může být rozsáhlý přesun pracovní síly a hluboké narušení ekonomiky. Vznik nových míst nebude stačit k náhradě těch ztracených. Následky? Vysoká nezaměstnanost a potřeba zásadně přehodnotit způsob, jakým organizujeme společnost i ekonomiku.


Moderní kapitalismus je starý jen pár set let. Není to jediný možný způsob uspořádání světa – a možná se budeme muset poohlédnout po alternativách.

3. Realistický scénář: „AI promění pracovní struktury postupně a zevnitř“

Můj vlastní pohled je umírněnější a zaměřuje se na to, co lze pozorovat již dnes a co můžeme očekávat v krátkodobém až střednědobém horizontu.

Domnívám se, že nedojde k náhlému zániku stávajících profesí. Místo toho bude umělá inteligence postupně omezovat vznik nových pracovních míst – zejména na základní úrovni. To ovlivní celou strukturu organizací.

Jak AI mění zaměstnanost: Teorie postupné eroze

Dříve jsem říkávala: „AI vám nevezme práci. Vezme vám ji někdo, kdo ji umí používat.“
Ale dnes to vidím složitěji – a možná i znepokojivěji.


Umělá inteligence nejspíš nezničí pracovní místa přímo. Spíš způsobí, že se přestanou vytvářet nové. V oblastech jako právo, účetnictví nebo datová analytika se začíná kariéra často rutinními úkoly – právě těmi, které AI zvládá nejlépe. A tím, jak se AI zlepšuje, budou firmy potřebovat méně juniorních zaměstnanců.


Tím ale narušují celý „pracovní ekosystém“. Pokud není koho vést, je méně potřeba mít manažery. A bez manažerů ubývá i vedoucích pracovníků. Dochází tak k destabilizaci celého kariérního žebříčku – odspodu až nahoru.

Kdo bude ovlivněn – a kdy?

  • Jste už etablovaní? Dobrá zpráva – krátkodobě se vás změny příliš nedotknou. Máte zkušenosti, rozhodovací pravomoci a dovednosti, které AI zatím neumí nahradit. Pokud se blíží důchod, máte pravděpodobně „vyhráno“.
  • Jste ještě ve škole? Máte čas se přizpůsobit. Nové role se teprve formují a vy se můžete připravit rovnou na svět, jaký bude.
  • Začínáte kariéru právě teď? Upřímně: máte to nejtěžší. Vstupní pozice mizí, nové role se ještě plně neformovaly a tradiční instituce reagují pomalu. Přizpůsobivost a podnikavost budou vašimi největšími zbraněmi.

Doba přeje podnikání – s pomocí umělé inteligence

Jedním z paradoxů je, že zatímco AI omezuje tradiční zaměstnání, zároveň snižuje bariéry pro podnikání.

Dnes můžete s pomocí AI snadno zvládnout úkoly, na které byly dřív potřeba celé týmy: programování, marketing, zákaznický servis, tvorbu obsahu, design.


Když jsem zakládala první podnik, trvalo mi více než deset let, než jsem se dostala na úroveň stabilního příjmu. Dnes? Pracuji na 4 velkých projektech naráz a AI mi velmi výrazně pomáhá splnit si své cíle.

Tohle je skutečně nová éra – a vaše šance.

Nemusí to být jen podnikání, ale ve hře je tzv. patchworková kariéra, tedy zaměstnání, podnikání, či různé projekty se vzájemně doplňují.

Shrnutí argumentu

Zde je zjednodušený přehled:

AI exceluje v rutinních úkolech, které se typicky vyskytují na začátku kariéry.

Následkem nebude hromadné propouštění, ale eroze vstupních pozic.

To změní organizační struktury zdola nahoru.

Dopad bude záviset na fázi kariéry:

  • Zavedení profesionálové budou (zatím) v bezpečí.
  • Nováčci budou čelit největším výzvám.
  • Zároveň ale AI nabízí nebývalé možnosti pro podnikání a soběstačnost.

Nechci tvrdit, že mám křišťálovou kouli – a upřímně, nikdo ji nemá. Budoucnost nelze předvídat s jistotou.

Cílem tohoto textu není poskytnout definitivní odpověď, ale pomoci vám vytvořit si vlastní názor.

V době rychlých změn to bude možná to nejcennější, co můžete mít.

Jak to vnímáte vy? Budu ráda za zpětnou vazbu a vaše náměty.

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *