Nepřerušuj ten řetěz aneb Jak na budování návyků

Chcete si osvojit nový návyk? Potřebujete nějakou jednoduchou techniku, která by vám pomohla, abyste se každý den přiblížili kousek k cíli? Pak je tato technika přesně pro vás.

Vezměte si číselný kalendář a každý den si zakřížkujte, vybarvěte nebo jinak označte, pokud jste udělali krok k cíli. Po několika dnech se začne objevovat řetěz, který se nám vlastně nechce přerušovat.

Tento mentální trik funguje překvapivě velmi dobře. Když se totiž podíváte na své předchozí úspěchy, získáváte motivaci pokračovat v návyku. Odstraňuje každodenní rozhodnutí, která nám v podvědomí naskakují: Mám na to dneska čas? Chce se mi to udělat?

Prostě to udělejte! Ať se to stane součástí vaší denní rutiny. Nepřerušovat řetěz.

Techniku zpropagoval slavný komik Jerry Seinfeld.

K čemu lze využít?

Tento nástroj můžete použít pro doslova jakékoli dovednosti, které se chcete naučit nebo pro nový zvyk, který chcete vytvořit, například:

  • každodenní psaní deníku
  • učení se jazyka
  • cvičení
  • 10 000 kroků
  • meditace
  • hra na hudební nástroj
  • stravování bez cukru/sladkostí
  • ranní voda s citronem

Variant je velmi mnoho.

Připravila jsem pro vás listy k budování návyku – k vytisknutí přímo do diáře. Stáhnout si je můžete ZDE.

První varianta je ta, kde křížkujete, vybarvujete nebo jinak označujete  dny v měsíci, ve kterých jste svůj cíl splnili.

Druhá je kreativnější, kdy si vybarvujete přímo názvy měsíců – ať už každý měsíc jednou barvou, nebo každé políčko jinou:-). Je to jen na vás.

Kamarádka Martina Jarošová na to šla ještě rafinovaněji. Když se rozhodla, že přestane s kouřením, přemýšlela, co by ji tak nejvíce motivovalo. A protože miluje koloběžky a jednu měla už chvíli vyhlídnutou, ale přece jen docela drahou, tak si ji stanovila jako tu pravou odměnu. Vytiskla si ji na papír, přes ni namalovala mřížku s počtem dnů, které ji zbývají do jejích kulatin (bylo to více než půl roku, což je super doba k upevnění návyku), a začala si zlatě vybarvovat.   A takhle se blíží k cíli.

A jaký návyk si budete budovat vy.-)?

V kníze Návyky šťastného mozku pak najdete, že k vybudování návyku potřebujeme nejméně 45 dní. Pokud tedy chcete vybarvovat, mám zde pro vás další možnost. Stáhněte si ji opět zde.


Napište mi, jak vám listy byly k užitku.


 Autorka Jitka Štádlerová – lektorka, mentorka osobního rozvoje, jejíž Korálky dní jsou pro všechny, kteří si chtějí užívat každodenní radosti a také si je zaznamenávat, například do Deníku radosti, úspěchů a vděčnosti. Zakladatelka platformy pro všechny, kteří využívají kreativitu ve svém životě – MIMO KOLEJE.

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *