Sloní technika, nebo porcování slona (někdy salámová technika) je jedna z technik, která se používá v timemanagementu, když chcete vyzrát na odkládání (prokrastinaci). Do některých úkolů se nám prostě nechce. Jsou totiž velké. Velké jako SLON.
Schválně, kolik jste za léto nafotili fotografií? Já hodně, stejně jako každý rok. A moc dobře vím, že když zůstanou v pc, tak si je prostě prohlížet nebudeme, a to já, stejně jako zbytek rodiny, milujeme. Máme rádi procházet fotoknihy, pročítat si zápisky, které jsem si zapsali do cestovního deníku, a přepsali k fotkám. Jenže ta hromada fotek ke zpracování za daný rok mě vždy vážně děsila, ale zjistila jsem, že stačí využít metody sloních úkolů (pro vegetariány dýňová technika😊).
Jak na velké úkoly? Naporcujte je na menší!
O co se jedná?
Máte před sebou velký úkol. Takový, do kterého se vám nechce a je vám těžko, jen si na něho vzpomenete? A oddalujete jeho splnění hlavně proto, že víte, že vám zabere spoustu času?
Tak přesně k tomu se tato technika hodí.
Spočívá v tom, že si daný úkol rozkouskujeme na menší části, takové, které zvládneme.
Takže např., když zůstaneme u těch fotografií, mám projít přes 5000 fotek. Představa děsná…. Stačí si ovšem si je rozdělit, třeba tak, že každý den u odpolední kávy projdu 100 až 150 fotografií. To se zvládnout dá a poměrně lehce. A během měsíce a kousek je máme hotové.
A proč sloní technika? Protože slona bychom také nesnědli na posezení, ale je nutné si ho rozporcovat. Trošku morbidní, ale pro názornost jasná představa😊. A už je i jasné, proč jsem zvolila pro vegetariány název technika velká dýně😊.
Na co si dát pozor?
Často se stává to, že se přeceníme a i tak je naporcovaná část ještě pořád velká. Pamatujte na to, že opravdu se má jednat o stravitelné sousto.
Sloní úkoly je jedna z technik, které nám pomohou při odkládání.
Co ještě využít při odkládání, jak s ním zatočit, s tím se můžete seznámit ve videu, které jsem vytvořila ve spolupráci se společností Attavena pro projekt Podnikám a vynikám.