Když se řekne kreativita, většinu lidí napadne brainstorming, někteří mají dokonce pocit, že je mezi těmito slovy rovnítko. No prostě si tak sedneme a plácáme, co nás zrovna napadá… Hm, tak takhle to úplně nefunguje:-).
Přestože je bouře mozků skutečně základem pro přemýšlení jinak, má své výhody, ale také limity. Lze ji dělat velmi efektivně, účinně a samozřejmě v mnoha variantách.
Pojďme si jednu méně známou variantu představit:
PŘED – BĚHEM – PO
Jedná se o metodu od designéra Jeffa Pollarda, který ji využívá v grafice a k asociacím, ale krásně jde využít i jinak. Vede nás k přemýšlení v širším kontextu a můžeme pomocí ní dospět k dalším relevantním klíčovým slovům i k nápadům.
Například chceme asociace ke slovu DÉŠŤ.
Nejprve se zamyslíme, co všechno se děje PŘED deštěm – tedy např. mraky, vítr, tma, ochladí se, jasné světlo před bouřkou atd.
Pak tedy slůvka BĚHEM – prší, blesky, deštníky, lidé se schovávají, utíkají, duha… atd.
A pak co bude PO, tj. louže, bláto, příjemný vzduch….
A my podobně můžeme uvažovat například o službě klientovi. Co se děje, když k nám vchází – to je ta fáze BĚHEM a co všechno se děje PŘED a co je PO, co následuje?
Nebo když se někomu do rukou dostane náš produkt, co se vše se děje PŘED – BĚHEM – PO? Jak mohu zaujmout ve všech fázích?
Pokud připravuji seminář, opět si kladu otázku, co všechno je potřeba a mohu udělat PŘED – BĚHEM – PO.
A samozřejmě velmi dobře lze nápady pomocí této metody zakreslit i do oblíbených myšlenkových map.
Chcete si vyzkoušet další možnosti? Přidejte se na webinář Jak na brainstorming, nebo si vyberte jiný z cyklu Jak si uspořádat myšlenky a přijít na nové nápady.
Mimochodem, tyhle techniky jsem si vybrala z velké spousty, které jsem kdy vyzkoušela, v březnu letošního roku. Tehdy jsem si sama potřebovala dát dohromady co a jak, co nyní dělat. A máme tu podzim a pro spoustu z nás opět řada velkých otazníků.
Potřebujete si alespoň částečně odpovědět na výzvy kolem nás, promyslet si, co teď, srovnat si to, co se honí hlavou? Skvělé, léty a praxí prověřené techniky vám v tom mohou velmi dobře pomoci – Jak si upořádat myšlenky a přijít na nové nápady.
Autorka Jitka Štádlerová – lektorka, mentorka osobního rozvoje, jejíž Korálky dní jsou pro všechny, kteří si chtějí užívat každodenní radosti a také si je zaznamenávat, například do Deníku radosti, úspěchů a vděčnosti. Organizátorka akce pro všechny milovníky papíru Meet Papír.