CO MĚ VEDLO K VYTVOŘENÍ CESTOVNÍHO DENÍKU

ROZHOVOR: ZÁPISKY ZACHYTÍ TO, CO FOTOGRAFIE NEDOKÁŽOU, ŘÍKÁ AUTORKA ORIGINÁLNÍHO CESTOVNÍHO DENÍKU

Vzpomínky časem vyblednou, a tak není na škodu si je občas připomenout. Cestovní deník je ideálním nástrojem pro zaznamenávání zážitků z cest i jejich plánování.

AUTOR ADÉLA SVOBODOVÁ • 3.5.2018 – rozhovor pro blog Bagalio

CO JE CESTOVNÍ DENÍK?

Originální zápisník pro zaznamenávání splněných cestovatelských snů. Jeho design je uzpůsoben tak, aby plně rozvíjel vaši fantazii a kreativitu. Do deníku můžete psát i kreslit nebo využít pestré škály nálepek a štítků. Vhod přijdou také inspirativní myšlenky známých osobností o cestování i mapy světa, Evropy a České republiky.

KDO ZA TÍM VŠÍM STOJÍ?

Jitka Štádlerová – autorka projektu Korálky dní a Cestovního deník. Působí již téměř 20 let jako lektorka, koučka a mentorka v oblasti komunikačních dovedností, rozvoje kreativity, zvládání stresu a time managementu. Cestování je jejím velkým koníčkem.

CO NÁM O SVÉM PROJEKTU JITKA PROZRADILA?

„Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé korálky, taková malá štěstí – čím jsou drobnější a čím je jich víc, tím je to jejich štěstí větší,“ říká citát Jana Wericha na vašem webu. Jsou pro vás cesty těmito korálky?

Ano, cesty jsou ty drobné radosti (někdy i větší ) a já si je užívám. Často zapomínáme, že štěstí se skládá z „obyčejných“ příjemných chvil, které nám právě dávají pocit spokojenosti a harmonie. Velmi ráda poznávám všechno nové a na cestách toho člověk prožije spoustu. A vůbec se nemusí jednat o cesty do zahraničí, někdy stačí i jen se procházet po nám známém místě, ale s očima dokořán. Jsem ráda, že jsem pražská naplavenina , nikdy mě snad neomrzí poznávat různá zákoutí, která v Praze jsou, a zároveň se vždy těším na Moravu, kterou miluji. Česká republika je nádherná, je tolik míst, kam se podívat. Ale ráda vyjedu i za naše hranice, poznat jiné kultury, jiné země, jiné příběhy.

Těším se na každou cestu již při plánování, prožívám ji teď a tady, a ráda na ni pak (i s celou rodinou) vzpomínám. Deník a fotografie k takovému vzpomínání neodmyslitelně patří.

CO VÁS VEDLO K TOMU CESTOVNÍ DENÍK VYTVOŘIT A ZPROSTŘEDKOVAT JEJ OSTATNÍM?

Cestovní deník si píšu při každé cestě. Ráda si zaznamenávám myšlenky, pocity, ale i co jsem slyšela, cítila a prožívala. Tohle na žádnou fotku nedostaneme, přestože fotím ráda a hodně a k cestování fotografie rozhodně patří. Deník je však ještě něco navíc. Jsou to autentické prožitky zaznamenané v tu pravou chvíli. Jsou to naše pocity, inspirace, kterou jsme právě získali a mnohem víc….

K zápiskům jsem využívala běžné bloky a zápisníky, vlastně mi to i stačilo, ale pak jsem začala vytvářet deníky pro své děti a následně i pro děti mých známých. Když jsme někam jeli, udělala jsem jim deník přímo pro tu konkrétní zemi a pro jejich věk. Už je to dobrých 8 let zpátky, kdy první takový deník vznikl.

A pak jsem si vytvořila deník pro sebe. Bylo v něm něco navíc, a to otázky. Tehdy poměrně hodně otázek, které vás často přimějí podívat se na věci z jiného úhlu pohledu. Díky nim poznávám i to, čeho bych si normálně nevšimla. Deník jsem pak dala volně ke stažení a osvědčil se. Někomu se otázky líbily moc, někteří prohlašovali, že je nepotřebují, a tak vznikl kompromis. V deníku zůstalo 8 otázek, které mohou se zápisky pomoci a další otázky budou samostatně jako karty – Otázky na cesty, jejichž vydání snad stihneme ještě před hlavní sezonou.

A proč jsem ho vydala? Mít vlastní deník na cesty, to je přece výzva a ty já mám ráda. Dělala jsem ho tak, aby byl opravdu praktický, ale přitom nesvazující. Mimo zmíněné otázky v něm najdete třeba i myšlenky slavných a jejich pohled na cestování. Celý deník je rozvržen do tří částí, takže v něm můžete cestu nejen zaznamenávat, ale také si ji naplánovat, či ji zpětně zhodnotit. Využít ho můžete na jednu velkou cestu, ale také na zaznamenání řady menších výletů – třeba za celý rok.

VNÍMÁTE JAKO DŮLEŽITÉ ZAZNAMENÁVAT SI ZÁŽITKY Z CEST? NESTAČÍ PROSTĚ, KDYŽ SI JE BUDEME PAMATOVAT?

Naše paměť bohužel není dokonalá. Často nás i dokáže klamat, prostě si pamatujeme něco jiného, než jsme zažili. Po čase také vzpomínky vyšumí, takže pokud je chceme mít autentické, je fajn si je zapsat. Co jsme cítili, vnímali, co jsme třeba o sobě na cestách zjistili. Navíc do deníku si můžete načrtnout i obrázky, dolepit vstupenky, letenky či cokoliv, co si chcete uchovat. Já třeba využívám razítka, vlepuji zajímavé mapky. Často si i poznamenám kontakty, tipy na příště i třeba to, kde mi chutnala zmrzlina a podobně. Je toho hodně, k čemu lze deník využít.

Důvodů proč si psát deník je ale mnohem víc, stejně jako možností, jak si jej vést. Inspiraci najdete na blogu koralkydni.cz. A protože si každý zápisky píšeme jinak, přizpůsobili jsme k tomu i náš deník – je vlastně velmi volný. Prvotní plány a první prototypy byly zcela jiné – byly plné tabulek, možností si psát seznamy atd., ale po vyzkoušení spoustou cestovatelů jsme od toho upustili. Deník je proto koncipován tak, aby si v něm našel každý to své. Tečkované papíry umožňují nejen skvěle vést řádky, ale zároveň nás nelimitují, když si chceme kreslit. A pokud potřebujeme tabulku, není nic jednoduššího než si ji pomocí teček nakreslit.

JE V DNEŠNÍ DOBĚ MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ, BLOGŮ A STATUSŮ NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍ VŮBEC JEŠTĚ ATRAKTIVNÍ ZAPISOVAT SI NĚCO RUČNĚ?

Určitě. Papír a tužku můžeme mít po ruce kdekoliv. Nejsme závislí na elektřině a na technologiích. Rukou psané poznámky nám navíc daný okamžik i fixují do paměti, znovu si ho připomínáme. Je to i jeden z tipů na učení. Jen je potřeba psát čitelně.  A já miluji si i dělat drobné malůvky, nic složitého, jen takové „čmárání“. Mám ale kamaráda, jehož deníky jsou skoro umělecká díla. Je prostě jen na nás, jak ho pojmeme.

JAKÉ MÁTE NA CESTOVNÍ DENÍK OHLASY?

Většinou nejprve zaujme grafika, za což jsem ráda. Maruška Brogowski udělala skvělou práci. Deník je hezký na pohled, ale grafika nás přitom nijak nelimituje, takže si deník můžeme dotvářet podle sebe, můžeme do něho malovat, vlepovat, vytvářet si tabulky… Cílem bylo vytvořit inspirativní deník, tak aby nás podněcoval k zápiskům, a pokud budeme chtít, tak třeba i něčemu dalšímu – sebepoznání a kreativitě. Proto obsahuje navíc tři strany samolepek, které můžeme využít dle libosti.

Ohlasy nejčastěji směřují právě k těmto třem věcem – tedy velmi dobré zpracovaní, účelnost a jednoduchost a praktické vychytávky (samolepky a otázky). Pozitivní zpětná vazba mě samozřejmě moc těší.

NA ZÁVĚR SE S NÁMI PROSÍM PODĚLTE O TROCHU INSPIRACE – O ČEM POJEDNÁVÁ POSLEDNÍ ZÁPIS VE VAŠEM DENÍKU A KAM SE CHYSTÁTE PŘÍŠTĚ?

Poslední zápisy jsou z Česka. Jeden je o tom, jak krásně voněly květy citroníku ve skleníku ve Veltrusích. Druhý vzpomíná na nedávný den otevřených dveří Rudolfina a YMCA, a protože nás provázeli skvělí průvodci, tak tam mám plno zajímavých věcí, ať už o architektuře obou budov, tak i o lidech, kteří v těchto prostorách tvořili a také například zábavnou historku, jak česká lenost zachránila jednu skvělou uměleckou památku. To na fotkách prostě zachytit nejde.

Už se také těším na letní dovolenou, máme letos naplánovanou poznávací – vyrazíme do Slovinska a pak se budeme vracet přes Korutany.

Děkuji za váš čas a přeji spoustu dalších šťastných cest!

Cestovními deníku jsme neodolali ani my, a tak se brzy můžete těšit na naši důkladnou recenzi.

A co vy? Zapisujete si své zážitky nebo se spoléháte na technologie či vlastní paměť? 

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *